DIN 603 A4-70 M 5X55
Mushroom head square neck bolts, partial thread
Item number
060345 55
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377320490
Net weight per 100 pc.
0,990 kg
Item number
060345 55
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377320490
Net weight per 100 pc.
0,990 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 55 mm |
| Thread length (b) | 16 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | button head |
| Height of head (k) | 3,3 mm |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Diameter of head (dk) | 13,55 mm |
| Measurement v (v) | 5,48 mm |
| Square height (f) | 4,1 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area and metal area.Area of use
Metal construction, Machine constructionShare DIN 603 A4-70 M 5X55