DIN 6331 A2 M 12
Hexagon nuts 1,5 d high with collar
Item number
6331212
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377144751
Net weight per 100 pc.
3,650 kg
Item number
6331212
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377144751
Net weight per 100 pc.
3,650 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 12 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 18 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Height (m) | 18 mm |
| Corner measurement (e) | 20,03 mm |
| Collar diameter (d2) | 25 mm |
| Collar height (a) | 4 mm |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 6331 A2 M 12