DIN 653 AISI 303 M 5X12
Knurled thumb screws thin type
Item number
065325 12
Materials
A1
EAN/GTIN
4043377050755
Net weight per 100 pc.
1,130 kg
Packaging units:
25
Item number
065325 12
Materials
A1
EAN/GTIN
4043377050755
Net weight per 100 pc.
1,130 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 12 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cross recessed pan head |
| Height of head (k) | 4 mm |
| Drive shape (drive) | Knurl |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Diameter of head (dk) | 20 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 653 AISI 303 M 5X12