DIN 6912 A2 M 3X18
Socket head cap screws with center hole low head
Item number
691223 18
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377261892
Net weight per 100 pc.
0,110 kg
Item number
691223 18
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377261892
Net weight per 100 pc.
0,110 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Total length (l) | 18 mm |
| Diameter (d) | 3 mm |
| Thread length (b) | 12 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 5,5 mm |
| Height of head (k) | 2 mm |
| Drive size | SW 2 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare DIN 6912 A2 M 3X18