DIN 6921 A4-70 M 5X25/25
Hexagon head screws with flange and fullthread
Item number
692145 25
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377243980
Net weight per 100 pc.
0,636 kg
Packaging units:
200
Item number
692145 25
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377243980
Net weight per 100 pc.
0,636 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 25 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 5,4 mm |
| Drive size | SW 8 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| flange diameter (dc) | 11,8 mm |
Product information
Product benefits
- Securing components which require a large bearing surface- Used in damp rooms and in outdoor applications (A2), including industrial atmospheres and near coasts(A4).
Applications
Securing components which require a large bearing surfaceUsed in damp rooms and in outdoor applications (A2), including industrial atmospheres and near coasts (A4).
Area of use
Metal construction, SolarProduct Information Files
Share DIN 6921 A4-70 M 5X25/25