DIN 6923 A4-80 M 5
Hexagon flange nuts with serration
Item number
692345
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377150974
Net weight per 100 pc.
0,140 kg
Packaging units:
500
Item number
692345
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377150974
Net weight per 100 pc.
0,140 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 8 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
| flange diameter (dc) | 11,8 mm |
| Height (m) | 5 mm |
| Corner measurement (e) | 8,79 mm |
Product information
Product benefits
Large contact surface with locking teethApplications
Attach adapter plates and other components with a large, required supporting surface.Use in wet rooms and outdoor applications (A2) including industrial and marine environment (A4).
Area of use
Machine construction, SolarProduct Information Files
Share DIN 6923 A4-80 M 5