DIN 7500 A2 CE M 3X8 TX10
Thread rolling raised cheese head screws type CE
Item number
75002CT3 8
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377240323
Net weight per 100 pc.
0,080 kg
Packaging units:
1.000
Item number
75002CT3 8
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377240323
Net weight per 100 pc.
0,080 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Total length (l) | 8 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 5,3 mm |
| Height of head (k) | 2,26 mm |
| Drive size | TX10 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Screw connections in metal construction, sanitary installation and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
Area of use
Machine constructionProduct Information Files
Share DIN 7500 A2 CE M 3X8 TX10