DIN 7500 A2 CE M 6X20 Z
Thread rolling raised cheese head screws type CE
Item number
75002C6 20
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377152572
Net weight per 100 pc.
0,700 kg
Packaging units:
500
Item number
75002C6 20
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377152572
Net weight per 100 pc.
0,700 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 20 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 11,57 mm |
| Height of head (k) | 4,3 mm |
| Drive size | PZ3 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Minimal assembly timesAssembly times are reduced because there is no need to cut the threads
Applications
Screw connections in metal construction, sanitary installation and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
Area of use
Machine constructionShare DIN 7500 A2 CE M 6X20 Z