DIN 7500 A2 ME M 5X16 TX25
Thread rolling countersunk head screws type ME
Item number
75002MT5 16
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377240682
Net weight per 100 pc.
0,244 kg
Packaging units:
500
Item number
75002MT5 16
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377240682
Net weight per 100 pc.
0,244 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 16 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 8,94 mm |
| Height of head (k) | 2,7 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Screw connections in metal construction, sanitary heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
Area of use
Machine constructionProduct Information Files
Share DIN 7500 A2 ME M 5X16 TX25