DIN 7504 A2 K 6,3X19
Self drilling screws hexagon flange head type K
Item number
75042K63 19
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377153401
Net weight per 100 pc.
0,649 kg
Item number
75042K63 19
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377153401
Net weight per 100 pc.
0,649 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6,3 mm |
| Total length (l) | 19 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 5,9 mm |
| Drive size | SW 10 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Corner measurement (e) | 10,95 mm |
| flange diameter (dc) | 13,2 mm |
| Measurement dp (dp) | 5,8 mm |
Product information
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeShare DIN 7504 A2 K 6,3X19