DIN 7504 A2 M 4,2X22 SQ2
Self drilling screws with pan head type M
Item number
75042MV42 22
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377251039
Net weight per 100 pc.
0,218 kg
Packaging units:
200
Item number
75042MV42 22
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377251039
Net weight per 100 pc.
0,218 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,2 mm |
| Total length (l) | 22 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 8 mm |
| Height of head (k) | 3,1 mm |
| Drive size | V2 |
| Drive shape (drive) | Square |
| Measurement dp (dp) | 3,5 mm |
Product information
Product benefits
Sqare driving featureThe driving feature in an optimum supplement to drives such as TX, PZ and PH with which our customers will allready be familiar.
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeProduct Information Files
Share DIN 7504 A2 M 4,2X22 SQ2