DIN 7504 A2 M 4,2X50 TX20
Self drilling screws with pan head type M
Item number
75042MT42 50
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377338280
Net weight per 100 pc.
0,409 kg
Item number
75042MT42 50
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377338280
Net weight per 100 pc.
0,409 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,2 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 8,2 mm |
| Height of head (k) | 3,05 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Measurement dp (dp) | 3,6 mm |
Product information
Product benefits
Minimal assembly timesAssembly times are reduced compared with standard tapping screws.
Wobble-free driving feature
The TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeProduct Information Files
Share DIN 7504 A2 M 4,2X50 TX20