DIN 7504 A2 M 5,5X80 H
Self drilling screws with pan head type M
Item number
75042M55 80
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377338228
Net weight per 100 pc.
1,190 kg
Item number
75042M55 80
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377338228
Net weight per 100 pc.
1,190 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5,5 mm |
| Total length (l) | 80 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 10,8 mm |
| Height of head (k) | 3,95 mm |
| Drive size | PH3 |
| Drive shape (drive) | Phillips |
| Measurement dp (dp) | 4,8 mm |
Product information
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeShare DIN 7504 A2 M 5,5X80 H