DIN 7504 A2 O 4,8X19 TX25
Self drilling screws with countersunk head type O
Item number
75042OT48 19
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377239990
Net weight per 100 pc.
0,210 kg
Item number
75042OT48 19
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377239990
Net weight per 100 pc.
0,210 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,8 mm |
| Total length (l) | 19 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 9,3 mm |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Measurement dp (dp) | 4,1 mm |
Product information
Product benefits
Minimal assembly timesAssembly times are reduced compared with standard tapping screws.
Wobble-free drive
The TX driving feature allows you to insert the screws safely and easily without any risk of them coming out again.
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeProduct Information Files
Share DIN 7504 A2 O 4,8X19 TX25