DIN 7504 A4 K 4,8X19
Self drilling screws hexagon flange head type K
Item number
75044K48 19
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377231260
Net weight per 100 pc.
0,280 kg
Packaging units:
500
Item number
75044K48 19
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377231260
Net weight per 100 pc.
0,280 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,8 mm |
| Total length (l) | 19 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 4,3 mm |
| Drive size | SW 8 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Corner measurement (e) | 8,71 mm |
| flange diameter (dc) | 10,5 mm |
| Measurement dp (dp) | 4,1 mm |
Product information
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeShare DIN 7504 A4 K 4,8X19