DIN 7504 A4 O 4,8X100 Z
Self drilling screws with countersunk head type O
Item number
75044O048 100
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377368775
Net weight per 100 pc.
1,020 kg
Packaging units:
200
Item number
75044O048 100
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377368775
Net weight per 100 pc.
1,020 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,8 mm |
| Total length (l) | 100 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Diameter of head (dk) | 9,3 mm |
| Head shape | Countersunk head |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| Drive size | PZ2 |
| Measurement dp (dp) | 4,1 mm |
Product information
Applications
Attention: only for soft metalsArea of use
Metal construction, Solar, FacadeShare DIN 7504 A4 O 4,8X100 Z