DIN 7504 AISI 410 O 2,9X9,5 TX8
Self drilling screws with countersunk head type O
Item number
75044006OT29 95
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377369901
Net weight per 100 pc.
0,040 kg
Packaging units:
1.000
Item number
75044006OT29 95
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377369901
Net weight per 100 pc.
0,040 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 2,9 mm |
| Total length (l) | 9,5 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 5,5 mm |
| Height of head (k) | 1,7 mm |
| Drive size | TX8 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Measurement dp (dp) | 2,3 mm |
Product information
Product benefits
Minimal assembly timesAssembly times are reduced compared with standard tapping screws.
Wobble-free driving feature
The TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
- for steel and soft metals suitableArea of use
Metal construction, Solar, Timber constructionFEATURES
- Martensitic stainless steel hardened (1.4006)Share DIN 7504 AISI 410 O 2,9X9,5 TX8