DIN 7504 AISI 410 O 4,8X38 TX25
Self drilling screws with countersunk head type O
Item number
75044006OT48 38
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377351722
Net weight per 100 pc.
0,400 kg
Packaging units:
500
Item number
75044006OT48 38
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377351722
Net weight per 100 pc.
0,400 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,8 mm |
| Total length (l) | 38 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 9,3 mm |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| Measurement dp (dp) | 4,1 mm |
Product information
Product benefits
Minimal assembly timesAssembly times are reduced compared with standard tapping screws.
Wobble-free driving feature
The TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
- for steel and soft metals suitableArea of use
Metal construction, Solar, Timber constructionFEATURES
- Martensitic stainless steel hardened (1.4006)Share DIN 7504 AISI 410 O 4,8X38 TX25