DIN 7973 A2 C 6,3X32
Slotted raised countersunk head tapping screws
Item number
7973263 32
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377157058
Net weight per 100 pc.
0,742 kg
Packaging units:
500
Item number
7973263 32
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377157058
Net weight per 100 pc.
0,742 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6,3 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 14 " |
| Total length (l) | 32 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 1,25 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Diameter of head (dk) | 12,4 mm |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Height of head (k) | 3,8 mm |
| Slot width (n) | 1,6 mm |
| Slot depth (t) | 2,85 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| Measurement f (f) | 2 mm |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionShare DIN 7973 A2 C 6,3X32