DIN 7976 A2 C 4,2X19
Hexagon head tapping screws
Item number
7976242 19
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377157522
Net weight per 100 pc.
0,197 kg
Packaging units:
1.000
Item number
7976242 19
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377157522
Net weight per 100 pc.
0,197 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,2 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 8 " |
| Total length (l) | 19 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 0,75 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Corner measurement (e) | 7,59 mm |
| Drive size | SW 7 |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet Metal- Outer hex
Share DIN 7976 A2 C 4,2X19