DIN 7981 A2 C 3,9X32 Z
Cross recessed pan head tapping screws
Item number
79812039 32
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377159571
Net weight per 100 pc.
0,247 kg
Item number
79812039 32
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377159571
Net weight per 100 pc.
0,247 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3,9 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 7 " |
| Total length (l) | 32 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 1,25 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Diameter of head (dk) | 7,5 mm |
| Head shape | pan head |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| Drive size | PZ2 |
| Measurement m (m) | 4,1 mm |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- PZ
- Pan head
Share DIN 7981 A2 C 3,9X32 Z