DIN 7981 A4 C 5,5X80 H
Cross recessed pan head tapping screws
Item number
7981455 80
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377162885
Net weight per 100 pc.
1,191 kg
Item number
7981455 80
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377162885
Net weight per 100 pc.
1,191 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5,5 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 12 " |
| Total length (l) | 80 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 3,375 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 10,8 mm |
| Height of head (k) | 3,95 mm |
| Measurement m (m) | 6,5 mm |
| Drive size | PH3 |
| Drive shape (drive) | Phillips |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- PH
- Pan head
Share DIN 7981 A4 C 5,5X80 H