DIN 7982 A4 C 6,3X22 Z
Cross recessed countersunk head tapping screws
Item number
79824063 22
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377166494
Net weight per 100 pc.
0,415 kg
Packaging units:
500
Item number
79824063 22
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377166494
Net weight per 100 pc.
0,415 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6,3 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 14 " |
| Total length (l) | 22 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 0,875 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 12,4 mm |
| Height of head (k) | 3,8 mm |
| Measurement m (m) | 7 mm |
| Drive size | PZ3 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- PZ
- Countersunk head
Share DIN 7982 A4 C 6,3X22 Z