DIN 7983 A2 C 4,2X50 Z
Cross recessed raised countersunk tapping screws
Item number
79832042 50
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377168696
Net weight per 100 pc.
0,391 kg
Item number
79832042 50
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377168696
Net weight per 100 pc.
0,391 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,2 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 8 " |
| Total length (l) | 50 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 2 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 8,1 mm |
| Height of head (k) | 2,5 mm |
| Measurement m (m) | 4,6 mm |
| Drive size | PZ2 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- PZ
- Raised countersunk
Share DIN 7983 A2 C 4,2X50 Z