DIN 7983 A4 C 4,2X60 H
Cross recessed raised countersunk tapping screws
Item number
7983442 60
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377171481
Net weight per 100 pc.
0,431 kg
Item number
7983442 60
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377171481
Net weight per 100 pc.
0,431 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4,2 mm |
| diameter imperial (inch) (d) | 8 " |
| Total length (l) | 60 mm |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 2,375 " |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 8,1 mm |
| Height of head (k) | 2,5 mm |
| Measurement m (m) | 4,9 mm |
| Drive size | PH2 |
| Drive shape (drive) | Phillips |
Product information
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- PH
- Raised countersunk
Share DIN 7983 A4 C 4,2X60 H