DIN 7984 A2 M 12X40
Hexagon socket head cap screws with low head
Item number
7984212 40
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377172150
Net weight per 100 pc.
3,930 kg
Item number
7984212 40
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377172150
Net weight per 100 pc.
3,930 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 12 mm |
| Total length (l) | 40 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 18 mm |
| Height of head (k) | 7 mm |
| Drive size | SW 8 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| Thread length (b) | 40 mm |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare DIN 7984 A2 M 12X40