DIN 7984 A4-070 M 16X110
Hexagon socket head cap screws with low head
Item number
7984416 110
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377173645
Net weight per 100 pc.
17,900 kg
Packaging units:
25
Item number
7984416 110
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377173645
Net weight per 100 pc.
17,900 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Total length (l) | 110 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 24 mm |
| Height of head (k) | 9 mm |
| Drive size | SW 12 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| Thread length (b) | 38 mm |
| strength class (Rm) | 560 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare DIN 7984 A4-070 M 16X110