DIN 7985 A2 M 3X50 Z
Cross recessed raised cheese head screws
Item number
7985203 50
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377175656
Net weight per 100 pc.
0,267 kg
Item number
7985203 50
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377175656
Net weight per 100 pc.
0,267 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 6 mm |
| Height of head (k) | 2,4 mm |
| Drive size | PZ1 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 7985 A2 M 3X50 Z