DIN 7996 A2 6,0X100 Z
Cross recessed round head wood screws
Item number
7996260 100
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377184931
Net weight per 100 pc.
1,809 kg
Packaging units:
100
Item number
7996260 100
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377184931
Net weight per 100 pc.
1,809 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 100 mm |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Semi-circular head |
| Diameter of head (dk) | 12 mm |
| Drive size | PZ3 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| Thread length (b) | 60 mm |
| Height of head (k) | 4,2 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area.Area of use
Timber constructionShare DIN 7996 A2 6,0X100 Z