DIN 7997 A2 3,5X25 Z
Cross recessed countersunk head wood screws
Item number
7997235 25
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377185181
Net weight per 100 pc.
0,139 kg
Packaging units:
200
Item number
7997235 25
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377185181
Net weight per 100 pc.
0,139 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3,5 mm |
| Total length (l) | 25 mm |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 6,5 mm |
| Drive size | PZ2 |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| Thread length (b) | 15 mm |
| Height of head (k) | 1,93 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area.Area of use
Timber constructionShare DIN 7997 A2 3,5X25 Z