DIN 84 A2 M 10X40
Slotted cheese head screws
Item number
0084210 40
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377007124
Net weight per 100 pc.
2,860 kg
Item number
0084210 40
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377007124
Net weight per 100 pc.
2,860 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Total length (l) | 40 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 16 mm |
| Height of head (k) | 6 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 84 A2 M 10X40