DIN 84 A2 M 6X140
Slotted cheese head screws
Item number
008426 140
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377280510
Net weight per 100 pc.
2,710 kg
Item number
008426 140
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377280510
Net weight per 100 pc.
2,710 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 140 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 10 mm |
| Height of head (k) | 3,9 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 84 A2 M 6X140