DIN 84 A4 M 5X50
Slotted cheese head screws
Item number
008445 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377010520
Net weight per 100 pc.
0,750 kg
Packaging units:
200
Item number
008445 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377010520
Net weight per 100 pc.
0,750 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 8,5 mm |
| Height of head (k) | 3,3 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 84 A4 M 5X50