DIN 85 A2 M 3,5X8
Slotted pan head screws
Item number
0085235 8
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377011381
Net weight per 100 pc.
0,100 kg
Item number
0085235 8
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377011381
Net weight per 100 pc.
0,100 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3,5 mm |
| Total length (l) | 8 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Flat head |
| Diameter of head (dk) | 7 mm |
| Height of head (k) | 2,1 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 85 A2 M 3,5X8