DIN 85 A2 M 5X45
Slotted pan head screws
Item number
008525 45
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377011633
Net weight per 100 pc.
0,710 kg
Item number
008525 45
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377011633
Net weight per 100 pc.
0,710 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 45 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Flat head |
| Diameter of head (dk) | 10 mm |
| Height of head (k) | 3 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 85 A2 M 5X45