DIN 85 A2 M 8X12
Slotted pan head screws
Item number
008528 12
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377011855
Net weight per 100 pc.
1,000 kg
Item number
008528 12
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377011855
Net weight per 100 pc.
1,000 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 12 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Flat head |
| Diameter of head (dk) | 16 mm |
| Height of head (k) | 4,8 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 85 A2 M 8X12