DIN 908 A2 G 1 3/4" according DIN 228
Hexagon socket pipe plugs, cylindrical thread
Item number
09082134
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057440
Net weight per 100 pc.
32,000 kg
Item number
09082134
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057440
Net weight per 100 pc.
32,000 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Corner measurement (e) | 36,6 mm |
| Type of thread | Cylindrical gas thread |
| Drive size | SW 32 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 25 mm |
| Diameter imperial (inch) (d) | 1 3/4" " |
| Collar diameter (d2) | 62 mm |
| Measurement c (c) | 5 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 908 A2 G 1 3/4" according DIN 228