DIN 908 A2 G 1/8" according DIN 228
Hexagon socket pipe plugs, cylindrical thread
Item number
0908218
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057488
Net weight per 100 pc.
0,634 kg
Item number
0908218
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057488
Net weight per 100 pc.
0,634 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Corner measurement (e) | 5,7 mm |
| Type of thread | Cylindrical gas thread |
| Drive size | SW 5 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 11 mm |
| Diameter imperial (inch) (d) | 1/8" " |
| Collar diameter (d2) | 14 mm |
| Measurement c (c) | 3 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 908 A2 G 1/8" according DIN 228