DIN 910 A2 G 2" according DIN 228
Hexagon head pipe plugs, cylindrical thread
Item number
091022
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057969
Net weight per 100 pc.
69,500 kg
Item number
091022
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057969
Net weight per 100 pc.
69,500 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Corner measurement (e) | 39,55 mm |
| Type of thread | Cylindrical gas thread |
| Drive size | SW 36 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 40 mm |
| Diameter imperial (inch) (d) | 2" " |
| Collar diameter (d2) | 68 mm |
| Measurement c (c) | 5 mm |
| Measurement m (m) | 15 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 910 A2 G 2" according DIN 228