DIN 910 A2 M 18X1,5 according DIN 13
Hexagon head pipe plugs, metric fine pitch
Item number
0910218 15
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057952
Net weight per 100 pc.
4,860 kg
Item number
0910218 15
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377057952
Net weight per 100 pc.
4,860 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 18 mm |
| Corner measurement (e) | 18,72 mm |
| Drive size | SW 17 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 24 mm |
| Collar diameter (d2) | 23 mm |
| Measurement c (c) | 4 mm |
| Measurement m (m) | 8 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 910 A2 M 18X1,5 according DIN 13