DIN 910 A4 G 1/2" according DIN 228
Hexagon head pipe plugs, cylindrical thread
Item number
0910412
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377058126
Net weight per 100 pc.
6,660 kg
Packaging units:
25
Item number
0910412
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377058126
Net weight per 100 pc.
6,660 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Corner measurement (e) | 20,88 mm |
| Type of thread | Cylindrical gas thread |
| Drive size | SW 19 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 26 mm |
| Diameter imperial (inch) (d) | 1/2" " |
| Collar diameter (d2) | 26 mm |
| Measurement c (c) | 4 mm |
| Measurement m (m) | 8 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 910 A4 G 1/2" according DIN 228