DIN 910 A4 G 1/4" according DIN 228
Hexagon head pipe plugs, cylindrical thread
Item number
0910414
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377058157
Net weight per 100 pc.
2,380 kg
Packaging units:
50
Item number
0910414
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377058157
Net weight per 100 pc.
2,380 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Corner measurement (e) | 14,2 mm |
| Type of thread | Cylindrical gas thread |
| Drive size | SW 13 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 21 mm |
| Diameter imperial (inch) (d) | 1/4" " |
| Collar diameter (d2) | 18 mm |
| Measurement c (c) | 3 mm |
| Measurement m (m) | 6 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 910 A4 G 1/4" according DIN 228