DIN 920 A2 M 6X16
Slotted pan head screws with small head
Item number
092026 16
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377077905
Net weight per 100 pc.
0,330 kg
Packaging units:
200
Item number
092026 16
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377077905
Net weight per 100 pc.
0,330 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 16 mm |
| Thread length (b) | 16 mm |
| Height of head (k) | 3,1 mm |
| Diameter of head (dk) | 8 mm |
| Head shape | Flat head |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 920 A2 M 6X16