DIN 921 AISI 303 M 3X10
Slotted pan head screws with large head
Item number
092123 10
Materials
A1
EAN/GTIN
4043377078001
Net weight per 100 pc.
0,105 kg
Packaging units:
100
Item number
092123 10
Materials
A1
EAN/GTIN
4043377078001
Net weight per 100 pc.
0,105 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Total length (l) | 10 mm |
| Height of head (k) | 1,8 mm |
| Diameter of head (dk) | 8 mm |
| Head shape | Flat head |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 921 AISI 303 M 3X10