DIN 931 A2-70 M 16X85
Hexagon head bolts
Item number
0931216 85
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377080448
Net weight per 100 pc.
16,300 kg
Item number
0931216 85
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377080448
Net weight per 100 pc.
16,300 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Corner measurement (e) | 26,75 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 24 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Total length (l) | 85 mm |
| Thread length (b) | 38 mm |
| Height of head (k) | 10 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare DIN 931 A2-70 M 16X85