DIN 931 A4-50 M 42X250
Hexagon head bolts
Item number
0931442 250
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377272706
Net weight per 100 pc.
329,000 kg
Packaging units:
5
Item number
0931442 250
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377272706
Net weight per 100 pc.
329,000 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 42 mm |
| Total length (l) | 250 mm |
| Thread length (b) | 109 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 26 mm |
| Corner measurement (e) | 69,44 mm |
| Drive size | SW 65 |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare DIN 931 A4-50 M 42X250