DIN 931 A4-70 M 12X170
Hexagon head bolts
Item number
0931412 170
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377083357
Net weight per 100 pc.
16,200 kg
Item number
0931412 170
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377083357
Net weight per 100 pc.
16,200 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 12 mm |
| Total length (l) | 170 mm |
| Thread length (b) | 36 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 7,5 mm |
| Corner measurement (e) | 21,1 mm |
| Drive size | SW 19 |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare DIN 931 A4-70 M 12X170