DIN 931 A4-70 M 6X70
Hexagon head bolts
Item number
093146 70
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377085900
Net weight per 100 pc.
1,640 kg
Item number
093146 70
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377085900
Net weight per 100 pc.
1,640 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 70 mm |
| Thread length (b) | 18 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 4 mm |
| Corner measurement (e) | 11,05 mm |
| Drive size | SW 10 |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare DIN 931 A4-70 M 6X70