DIN 931 A4-80 M 33X130
Hexagon head bolts
Item number
093148033 130
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377245441
Net weight per 100 pc.
115,000 kg
Packaging units:
5
Item number
093148033 130
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377245441
Net weight per 100 pc.
115,000 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 33 mm |
| Total length (l) | 130 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 21 mm |
| Corner measurement (e) | 55,37 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive size | SW 50 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
| Thread length (b) | 78 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarFEATURES
- tensile strength 800 N/mm²Share DIN 931 A4-80 M 33X130