DIN 933 A2-70 M 12X150
Hexagon head screws
Item number
0933212 150
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377088895
Net weight per 100 pc.
12,300 kg
Item number
0933212 150
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377088895
Net weight per 100 pc.
12,300 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 12 mm |
| Total length (l) | 150 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 7,5 mm |
| Corner measurement (e) | 21,1 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive size | SW 19 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and Metal construction area.Area of use
Machine construction, Metal construction, FacadeShare DIN 933 A2-70 M 12X150